More Info

Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów

W dniach 9-11 października w Warszawie odbędą się trzydniowe Międzynarodowe Mistrzostwa Młodych Sommelierów. Wezmą w nich udział najlepsi sommelierzy do 30 lat, a oprócz Polaków nie zabraknie kandydatów z sąsiednich krajów. Lista zawodników zostanie opublikowana wkrótce. W poprzedniej edycji organizowanej w 2019 roku rywalizowali sommelierzy z 12 państw: Polski, Czech, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii, Cypru, Serbii, Słowacji, Niemiec, Rosji i Kazachstanu.

Partnerami Mistrzostw są Foods and Wines from Spain oraz Rueda DO, dzięki czemu goście wydarzenia będą mieli okazję skosztować win verdejo z apelacji Rueda.

Podczas Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów 2023 zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach praktycznych i teoretycznych. Jury będzie oceniać obsługę i degustacje w ciemno, a także wiedzę na temat wina, enologii, geografii krajów winiarskich itp. Konkurs składa się z trzech etapów: eliminacji, półfinałów i finału - starcia trzech najlepszych zawodników podczas Gali Finałowej. Ta odbędzie się w środę, 11 października, w blasku fleszy i przed licznie zgromadzoną publicznością. Gala będzie również transmitowana na żywo w mediach społecznościowych.

Podczas Gali goście i zawodnicy będą mogli skosztować win z apelacji Rueda w degustacji zorganizowanej w formacie walk around. Dzień wcześniej, we wtorek 10 października, uczestnicy wezmą udział w warsztatach i seminariach. Jedno z nich poświęcone będzie hiszpańskiej apelacji Rueda. Hiszpańska degustacja będzie świetną rozgrzewką dla uczestników finałów Mistrzostw. Trzymamy kciuki.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów

Trzydniowe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sommelierów rozpoczną się 26 maja w Warszawie. Obok kilkudziesięciu zawodników z Polski, po raz pierwszy w Mistrzostwach wezmą udział przedstawiciele stowarzyszeń sommelierskich z innych krajów.

Foods and Wines from Spain oraz DO Vinos de Madrid są partnerami Mistrzostw i goście imprezy będą mogli spróbowac win z apelacji Vinos de Madrid podczas trwania konkursu. 

Podczas Mistrzostw Polski Sommelierów 2023 zawodnicy zmierzą się w konkurencjach praktycznych i teoretycznych. Jury będzie oceniać serwis i degustacje w ciemno, wiedzę o winie oraz wiedzę z zakresu enologii i geografi krajów winiarskich. Zawody mają trzy etapy: eliminacje, półfinał oraz finał, czyli starcie trzech najlepszych zawodników podczas Gali Finałowej. Ta odbędzie się w niedzielę 28 maja w błysku fleszy i przed szeroką publicznością. Gala będzie również transmitowana na żywo w mediach społecznościowych. Podczas niedzielnej Gali goście i zawodnicy będą mogli spróbować win w otwartej degustacji „walk around” prowadzonej przez partnerów zawodów.

Za to w sobotę 27 maja konkursanci wezmą udział w warsztatach i seminariach. Jedno z nich będzie poświęcone hiszpańskiej apelacji Vinos de Madrid. Seminarium o winach z Madrytu poprowadzi Ewa Starzycka, jedyna w Polsce osoba certyfikowana oficjalnym tytułem Spanish Wines Educator. Hiszpańska degustacja będzie świetną rozgrzewką dla zawodników finału Mistrzostw. Trzymamy kciuki.