Online

Degustacja hiszpanskich serów

UNITED KINGDOM FLAG

 

Produkcja serów w Hiszpanii od zawsze była podstawowym sposobem na przechowywanie mleka. Ponad 100 rodzajów serów, które obecnie produkuje się w Hiszpanii, stanowi część historycznego dziedzictwa po wielu ludach i kulturach zamieszkujących dawniej półwysep iberyjski. Oprócz tradycji, ogromna różnorodność hiszpańskich serów wynika też z różnic geograficznych i klimatycznych Hiszpanii.

 

Foods & Wines from Spain oraz Ambasada Hiszpanii w Warszawie organizują degustację komentowaną hiszpańskich serów. W pełną smaku podróż po hiszpańskich regionach produkcji sera zabierze Państwa serowy ekspert, Gieno Mientkiewicz. Degustacja odbędzie się online 8 kwietnia o godz. 11.00 i będzie okazją do spróbowania 12 spośród 100 hiszpańskich serów. Poniżej krótki opis najsłynniejszych z nich. Na wydarzenie zapraszamy dystrybutorów produktów delikatesowych i smakoszy profesjonalnie związanych z branżą spożywczą. Informacje pod adresem mkozakiewicz@comercio.mineco.es

 

Spanish cheeses. @ICEX.

POBIERZ NOTATNIK DEGUSTACYJNY (PDF)

 

Sery owcze z Hiszpanii - Manchego, Zamorano, Queso de la Serena, Torta del Casar, Idiazabali Roncal

 

Stada owiec to najbardziej klasyczny widok w Hiszpanii. Owce hoduje się głównie na terenie równiny kastylijskiej w środkowej Hiszpanii oraz w górach północnej Hiszpanii. Produkcja serów owczych jest ściśle kontrolowana i wiele z nich ma status chronionej nazwy pochodzenia (DOP).

 

Sery z mleka krowiegoTetilla, Alt Urgell y La Cerdanya, Mahón-Menorca

 

Deszczowy, górzysty pas wzdłuż północnego wybrzeża Hiszpanii, oddzielony od reszty półwyspu przez góry Picos de Europa, Montes de Galicia i Pireneje, to kraina pastwisk i łąk, które zapewniają wypas dla ponad 15 rodzimych ras bydła. W międzygórskich dolinach istnieje wiele trudno dostępnych miejsc, których geograficzna izolacja pozwoliła na powstanie wielu różnych rodzajów serów.

 

Sery kozie z HiszpaniiIbores, Murcia al Vino, Palmero, Majorero

 

Kozy wejdą wszędzie i potrafią wyżywić się na pastwiskach niedostępnych dla innych zwierząt. W Hiszpanii kozy hoduje się głównie w surowych krajobrazach wybrzeża Morza Śródziemnego, w górach Andaluzji, w Estremadura oraz na wyspach. Sery kozie z chronioną nazwą pochodzenia DOP to Ibores z Estremadury oraz moczony w czerwonym winie ser Murcia al Vino z prowincji Murcia. Najsłynniejsze kozie sery z Wysp Kanaryjskich to Palmero z wyspy La Palma i Majorero z Fuerteventury.

 

Sery mieszane z Hiszpanii Ibérico, Cabrales

 

Najpopularniejsze i najbardziej dostępne hiszpańskie sery to te pochodzące z trzech  rodzajów mleka. Te sery zwykle mają najbardziej typowy w serowarstwie cylindryczny kształt. Najbardziej znany i lubiany ser mieszany to Ibérico. Jest łagodny, ale ma wyraźny smak. Jego kwasowość wynika z dużej zawartości mleka krowiego, lekką pikantność zawdzięcza mleku koziemu a mleko owcze nadaje mu maślany smak.
Za to, w górzystym krajobrazie Picos de Europa, w rejonie Kantabrii i Asturii, produkuje się niebieskie sery pleśniowe o miękkiej paście. Naturalnym elementem tego górzystego terenu w pobliżu Zatoki Biskajskiej są jaskinie, które zapewniają odpowiednią wilgoć i zimno do rozwoju pleśni z rodziny penicillium. To doskonałe warunki dla dojrzewania serów pleśniowych.

Event information

Date

April 08 2021

Time

11:00

Address

Online
Poland

Phone

00 226179408

Events

Where we are
Foods Wines from Spain
Economic and Commercial Office in Warsaw

Genewska, 16 Warsaw 03963

226179408 / 226160954

varsovia@comercio.mineco.es