Winiarstwo ekologiczne to trend aktualny na całym świecie. Winiarze ograniczają chemię w uprawie coraz bardziej świadomi szkód powodowanych jej stosowaniem, a konsumenci poszukują zdrowszej, bardziej naturalnej żywności. Produkty ekologiczne są uprawiane na glebach bogatszych w składniki odżywcze, te składniki przechodzą z kolei na rośliny i ich owoce, w tym winogrona.
Hiszpania to światowy lider produkcji ekologicznej. Ma największą na świecie powierzchnię certyfikowanych organicznie winnic.
W rolnictwie i szczególnie winogrodnictwie, dużym zagrożeniem są choroby grzybiczne, wynikające z wilgoci. Hiszpania ma w tym względzie uprzywilejowaną sytuację. Jej klimat, gorący i suchy, zapewnia doskonałe warunki do uprawy winorośli, a wilgoć, prowadząca do rozwoju mączniaka czy pleśni, po prostu nie występuje.
Z jakich jeszcze powodów Hiszpanie decydują się na ekologiczną uprawę winorośli? Z jednej strony, czasem dzieje sie tak z pobudek rynkowych. Obserwując trendy, winiarze chcą sprostać zapotrzebowaniu klientów. Z drugiej strony, ekologiczni winiarze, zauważają, że w uprawie bez chemii, zgodnej z naturą, winorośle są bardziej zrównoważone. Jest to zawsze zaleta przy produkcji win wysokiej jakości. Z tego powodu coraz więcej i więcej producentów z tego segmentu rynku stosuje ekologiczne praktyki w uprawie winnic i przy winifikacji. W Hiszpanii jest też wielu producentów ekologicznych, którzy nie decydują się poddać procedurze certyfikacji, choć w 90% przestrzegają zasad uprawy organicznej. To dlatego, że chcą mieć możliwość użycia produktu nieorganicznego, w przypadku kiedy zdarzy się sytuacja kryzysowa i trzeba będzie ratować uprawy.
Rozwój winnic ekologicznych idzie w parze z rozwojem i wdrażaniem różnych systemów prewencyjnych, takich jak dokładniejsze, satelitarne prognozy pogody, systemy informacji sanitarnej, etc., które dostarczają ważnych informacji o stanie winnicy. Pozwalają cały czas obserwować rozwój wegetacji i zapobiegać stosowaniu niepotrzebnych zabiegów.
Ciekawym przykładem powiązania jakości z uprawami ekologicznymi jest nowa regulacja Cava. W kategorii „Cava de Guarda Superior” wszystkie winogrona muszą pochodzić z winnic ekologicznych. To formalny wymóg apelacji. Od 2025 roku wszystkie cavas z kategorii de Guarda Superir będą ekologiczne.
Na degustacji Organic Spain smakowaliśmy również:
Degustację zorganizowała Ambasada Hiszpanii w Warszawie wspólnie z Foods&Wines from Spain. Wina na degustacje dostarczyły hiszpańskie winnice oraz producent wody mineralnej Aquadeus.